אחת הערים המוזרות בעולם, סוואל, שממוקמת בהרי האנדים, הוכרזה על ידי אונסק"ו כעיר לשימור. סוואל שוכנת בצי’ילה בגובה של 2200 מטר מעל פני הים, וכיום היא עיר נטושה. בימיה הראשונים, בתחילת המאה ה-20, שימשה העיר כמחנה כורים לכ-15 אלף  כורים שעבדו במכרה ‘אל טנדינטה’ שנחשב לעמוק ביותר בעולם.

הועדה של אונסק"ו לשימור אתרי מורשת למען האנושות, התכנסה בלטביה והחליטה להכריז על העיר הקטנה כאתר לשימור, בשל היותה דוגמה לערים שהוקמו על ידי חברות מסחריות בתחילת המאה העשרים במקומות שונים בעולם.

המכרה ‘אל טנדינטה’ הוא חלק מתעשיית כריית הנחושת הנרחבת של צ’ילה. מדובר במכרה סגור, בעל מערכת מנהרות באורך של קילומטרים רבים במעבה האדמה. תעשיית המכרות הגדולה של צ’ילה, שהייתה בידיים של החברות אמריקאיות קננקוט ואנקונדה, הולאמו על ידי הנשיא סאלואדור היינדה בשנות השבעים.

באמצע המאה שעברה הועברה האוכלוסייה של העיר סוואל לקרבת העיר ראנקאגואה לרגלי רכס הרי האנדים, מאז התפזרו התושבים של העיר ברחבי העולם. יחד עם קודלקו, חברת המכרות הלאומית של צ’ילה, הם מנהלים קמפיין שבראשו עומד האדריכל פליפה רבינט.  השבוע הם נחלו הצלחה עת הוכרז באונסק"ו על ההחלטה לשמר את שרידי העיר סוואל למען האנושות.

קודלקו פרסמה הודעה לפיה "החלטה זו של אונסקו היא הכרה של העולם בהיסטוריה שלנו, הכרה בצ’ילה כמדינת של מכרות והכרה למאמץ של אלו שנולדו וחיו את ההיסטוריה של העיר סוואל שהוקמה כמחנה כורים"

סוואל – העיר שמחבקת את ההר

ייחודה של סוואל הוא שאין בה כבישים רגילים ומכוניות בשל היותה בנויה על צלע ההר. רחובותיה של העיר הן מדרגות, חלקן רחבות חלקן צרות, חלקן ישרות ויש גם מעוקלות, לפי תנאי השטח. אלפי תושבי העיר לשעבר שפזורים כיום בכל רחבי העולם זוכרים את ילדותם בעיר את המקומות הקסומים שבהם מדרגות מחליפים את הכבישים חשופים בקיץ ומכוסי שלג בחורף.

האזורים השונים של העיר משקפים גם את המבנה הסוציאלי של העיר. היו שכונות בהן התרכזו הכורים, בעלי המלאכה אחרים ופקידים, ושכונה אחרת שכינויה היה "הישוב האמריקאי" שבה חיו ההנהלה האמריקאית והצ’יליאנית. כל אלה משתקפים במבנים הנטושים. בעיר מתגוררים כיום מספר אנשים ספורים העובדים בחברה שמפעילה את המכרה, ועוסקים בתחזוקת העיר ובשמירתה.

חלק מהבתים במצב שימור רע מאוד או נהרסו כליל, אולם החלק הארי של עיר הרפאים ממשיך להתקיים במקום, ועתה מכינים תוכניות לשיקום והפיכתה לאתר תיירות מושך קהל.

בישראל יש אתרים של רשות הטבע והגנים שהוכרזו על ידי אונסקו אתרי מורשת והם : התילים המקראיים – מגידו, חצור ובאר שבע, דרך הבשמים הנבטית והערים עבדת, שבטה, חלוצה וממשית. וכן העיר הלבנה בתל אביב

0 הערות