מדריך קצר לסיור בפארק שם המקום בפולנית Łazienki Królewskie

הכתובת: רח' אגריקולי ul. Agrykoli 1

פתוח לציבור, אין דמי כניסה. לחלק מהמבנים בתוכו עולה כניסה. בקיץ- ממאי עד ספטמבר- בימי א' מתקיים קונצרט חינם מיצירות שופן באוויר הפתוח, בשעות 12:00, 16:00.

כניסה לארמון על המים (מוזיאון)- 25 זלוטי (כולל אודיו גייד).  

נוכל להיכנס אל הפארק באחת הכניסות הראשיות, זו שממול לשגרירות שבדיה.

לפנינו פארק ירוק רחב ידיים ויפהפה, פינה פסטורלית שקטה ונעימה בלב העיר ורשה. לז'נקי- ווז'נקי בפולנית- מרחצאות. לשם הקמת המרחצאות נקנו האדמות במקור, ע"י המרשל לובומירסקי (ראו בהמשך). ליד הכניסה, פסל גדול של המרשל פילסודסקי, מנהיגה הכל יכול של פולין בשנות ה-20 וה-30 (עד למותו בשנת 1935). ארמון בלוודר (פירושו- יפה מראה)- נמצא מעבר לגדר, מאחורי פסל פילסודקי. הארמון שימש בעבר כמקום מושבו של המושל הרוסי, ושימש מאוחר יותר גם את פילסודסקי בימיו כשליט פולין. משמש כיום למגורי הנשיא הפולני (הנשיא הנוכחי- אנדז'יי דודה, איש ימין). בתוך הפארק: פסל גדול של שופן, המלחין הלאומי הגדול, כשהוא מקבל השראה למרגלות עץ הערבה (Willow tree). את האנדרטה פיסל בסגנון ארט נובו וצלאב שימאנובסקי ב-1908, אולם הלוט הוסר מעליה רק ב-1926 (לאחר עיכובים מצד השלטון הרוסי ובשל מלה"ע ה-1). ב-1940 הפסל פוצץ ע"י הגרמנים, אולם שוחזר והוצב מחדש ב-1958. 2 הגן מעוצב בסגנון אנגלי, לא מצועצע. מימין לפסל שופן, לא רחוק ממנו מבנה בסגנון מקדש יווני עתיק, מקדש הסיבילה.  בקיץ, במהלך החודשים מאי ועד ספט', נערכים בגן באוויר הפתוח קונצרטים מיצירות שופן, מידי יום א', בשעות 12:00 ו-16:00. הפסנתר ושאר הנגנים ניצבים לצד פסל שופן. 3   ברחבת הדשא שלפני פסל שופן, מצד ימין ניצב פסל ראש של המלחין ההונגרי פרנץ ליסט, שאמנם לא היה פולני, אבל היה ידידו ואפילו מעריצו של שופן (למרות שהיחסים ביניהם ידעו עליות מורדות..) והפסנתר שלו נמצא בורשה.

4

בהמשך, מול פסל שופן, אבל סמוך לאחד משערי הכניסה לגן, יש לוח ממתכת ובו סיפורו של הפסל וכן גם אפליקציה להורדה לסמארטפון, של מסלול שופן בורשה.

5

בהמשך, קצת אחרי הרחבה של פסל שופן, ניצב פסל הסופר הפולני הנריק סנקביץ', זוכה פרס נובל לספרות (1905) שכתב את הרומן ההיסטורי "קוו וואדיס" (בלטינית- לאן מועדות פניך?), שפורסם ב-1896.

6

לפני הפסל הנ"ל של סנקביץ', פונים מהשביל הראשי ימינה לשביל היורד מטה והולכים בו. רואים בדרך בניין שהוא חממה לפרי הדר, בית האורנג'רי הישן, סביבו פסלי אבן נהדרים. בפנים הבניין ריהוט מפואר מעץ. כאן פעל בשנים 1774-8 תיאטרון סטניסלבובסקי, שהוקם ע"י דומיניק מרליני, וזהו אחד מתיאטראות החצר הבודדים שנותרו בעולם מהמאה ה-18. (ישנו בניין האורנג'רי החדש במיקום אחר בגן, והוא מהמאה ה-19).

7

 

בהמשך הדרך, נמצא הביתן הלבן White Pavilion ששימש כבית האהבים של המלך פוניאטובסקי עם פילגשיו. לא רחוק מהביתן הלבן- פסלו של המלך פוניאטובסקי.

בדרכנו נראה סנאים, טווסים המשוטטים חופשי. אפשר גם לשוט באגם בפארק ובו דגי קרפיון ודגי זהב, כפי שהיו בתקופתו של המלך סטניסלב אוגוסט פוניאטובסקי, מלכה האחרון של פולין, בסוף המאה ה-18.

9

בשדרה שבהמשך נראה משני צדי הדרך פנסים סיניים אדומים תלויים על עמודים. לא ממש נראים שייכים לתרבות פולין. המדובר בהשפעה של תרבות המזרח שהגיעה לכאן והייתה נהוגה באותה תקופה.

10

נגיע לשני אגמים מלאכותיים, שהוקמו בגן ע"י המרשל לובומירסקי (שהיה המרשל המלכותי של המלך יאן ה-3 סובייסקי), והיה זה שקנה את האדמות כאן. במחצית השנייה של המאה ה-18 עובר הפארק לבעלות המלך פוניאטובסקי, שמזמין את לודוויק קרול אגריקולה (Agricola) ואת קרול שולץ ומאוחר יותר את יאן כריסטיאן שוך, לעצבו כגן סימטרי וגזום בצורה מדוקדקת. המרחצאות של לובומירסקי הוסבו בשנים 1772- 1793 לארמון שנקרא "הארמון על המים", בית הקיץ של המלך שמעוצב בסגנון רוקוקו יפה.

כיום זהו מוזיאון. הכניסה בתשלום (המחיר 25 זלוטי, כולל אודיו גייד).

 

11

12

חוצים את הארמון על המים, מימיננו האגם ואפשר לשוט עליו, ממשיכים עם השביל, ובדרכנו בניין בו שכן בתקופת שלטון הצאר בית הספר לקצינים זוטרים, וממנו יצא, בהנהגת פיוטר ויסוצקי, המרד של שנת 1830, להתקפה על ארמון הנציב הרוסי בבלוודר. פסל של ויסוצקי, החייל שהוביל את המרד נמצא בסמוך. על הפסל רשומים התאריכים 1830- 1930. הראשון תאריך המרד, השני- תאריך הצבת הפסל. המורדים התכנסו לתכנון המרד ליד פסלו של המלך יאן סובייסקי, מביס התורכים בקרב וינה בשנת 1683, הנמצא ביציאה המזרחית של הגן.

למעשה ישנן כ-15 שנה של "מיני עצמאות" (בתוך אותן 120 שנות אי עצמאותה של פולין), בין תחילת המאה ה-19 לשנת 1815, שהסתיימו עם הגליית נפוליאון וכינוס ועידת וינה. בשנים אלו ישנו צבא פולני (אם כי בראשו גנרל רוסי), וישנם פרלמנט וממשלה פולנית, למרות השליטה הרוסית בפולין.

 

13

נעבור עוד ארמון בדרך, ארמון מישלביצקי, שתוכנן בשנים 1775-84 ע"י דומיניק מרליני בסגנון ארט נובו, עבור הנסיך יוזף פוניאטובסקי, אחיינו של המלך פוניאטובסקי.

משם אנו פונים לכיוון היציאה שמאלה, ויוצאים משער אגריקולה, אל האוטובוס הממתין לנו ברחוב, ליד השגרירויות של צרפת, קנדה ובהמשך לא רחוק גם שגרירות ארה"ב.

משך הסיור בפארק במסלול הנ"ל, בהליכה לא מהירה- כשעה- שעה וחצי (ללא כניסות לבניינים).

14

 

תרשים פארק לאז'נקי (מתוך אתר מינהל חברה ונוער):

 

15

0 הערות