מי שקורא יוונית, לא יוכל להבין מה פירושן של המילים:

ΣΥΜΑ ΙΣΤΡΑΗΛ ΑΔΩNΕ ΕΛΩΗ ΑΔΩN Α

באותיות לטיניות קוראים משפט זה כך:

SYMA ISTRAIL ADONE ELOI ADON A

נשמע מוכר? אכן כן. זוהי קריאת שמע ביוונית, על לוחית זהב:

שמע ישראל ה' אלוהינו ה' אחד.

ולא רק שזו קריאת שמע ביוונית, היא אף מתוארכת לשנת 300 לספירה ונמצאה באוסטריה.

 ארכיאולוגים מהמכון לפרהיסטוריה, והיסטוריה קדומה של אוניברסיטת וינה, מצאו קמע חקוק עם תפילה יהודית בשרידים רומיים, בקבר המתוארך למאה ה-3 לספירה, בשטח קבורה בעיירה האוסטרית Halbturn. קמע זה מעיד שיהודים בעלי זיקה דתית, חיו מאז תקופת האימפריה הרומית באזור השייך היום לאוסטריה.

עד לגילוי זה, העדויות הקדומות ביותר של נוכחות יהודית בגבולות אוסטריה, היו מכתבים מהמאה ה-9 לספירה. בשטחים של הפרובינציה הרומית, שהיום הם חלק מהונגריה, קרואטיה וסרביה, היו המצבות וממצאים זעירים, העדות היחידה להתיישבות יהודית במקום בימי קדם. יהודים התיישבו בכל החלקים של העולם העתיק לפחות מאז המאה ה-3 לפנה"ס. במיוחד לאחר המרד השני נגד האימפריה הרומית.

הרומאים (המנצחים כמובן) מכרו מספר רב של עבדים יהודים בכל קצוות האימפריה. נתון זה יחד עם הגירה מרצון, מסביר כיצד הגיעו היהודים הקדמונים לאוסטריה של היום.

הילד בן השנה או השנתיים, שהתגלה, כשעל צווארו הוא עונד קמע – כמוסת כסף, נקבר באחד מ- 300 הקברים בבית הקברות הרומאי, השוכן סמוך לאחוזה רומית הנקראת "וילה רוסטיקה" villa rustica ומתוארך בין המאה השנייה למאה החמישית לספירה. זה היה אזור חקלאי שסיפק מזון לערים הרומיות הסמוכות. בית הקברות שהתגלה בשנת 1986, נחשף בשלמותו בין השנים: 1988-2002. בסך הכול נחשפו למעלה מ- 10,000 ממצאים בודדים, רובם חתיכות זכוכית, שברי קרמיקה ומתכת.

קמע הזהב, שהיה בלתי נתפס (לא מובן, ולא ניתן היה לפענחו) בתחילה, התגלה רק בשנת 2006. הכיתוב על הקמע הוא תפילה יהודית בשפה היוונית: שמע ישראל ה' אלוהינו ה' אחד.

12

13

 

קמיעות בשפה היוונית היה דבר נפוץ, ואף קמיעות בלטינית ובעברית. במקרה זה, כתב היד הוא בהחלט של אדם היודע יוונית היטב. אולם הכיתוב ביוונית אינו בשפה היוונית, ולא תרגום יווני, אלא תעתיק מעברית למשפט הלקוח מספר דברים פרק ו' פסוק: ד'.

 

 קמע להגנה מפני שדים

 

קמעות אחרים נוספים שאינם יהודיים נמצאו באזור. קמע אחד מזהב, ושלושה לוחות כסף עם לחשי קסם, נמצאו בסרקופג אבן שנחשף ממערב למחנה של הלגיון הרומי. על אחד מהם מופיע כיתוב המפציר באלה ארטמיס (אלת הציד במיתולוגיה היוונית) להתערב נגד שדת המיגרנה, Antaura (ראה הערה למטה). קמעות כאלו נמצאו גם באזורים אחרים. שונה מהם הוא הקמע מלוח הזהב עם הכיתוב היהודי, עליו מופיע כיתוב המיוחס למרכז האמונה היהודית ולא למילות כישוף.

 

 את הקמע ניתן לראות מאז ה- 11 לאפריל 2008 במוזיאון הלאומי של אייזנשטט (בגרמנית: Eisenstadt) הבירה של מדינת בורגנלנד שבמזרח אוסטריה. העיר שוכנת על מישור קרוב לגבול עם הונגריה.

 

סוכם מכתבה של "העיתון היהודי" מתוך חומרים ששוחררו לפרסום על ידי אוניברסיטה של ​​וינה.

 

 הערת שוליים:

 

אנאטורה Antaura היא שדה נשית הגורמת לכאבי ראש ולמיגרנה. היא מוכרת בעיקר מהמאות ה-2 וה- 3 , כדמות החרוטה על לוח מתכת שנמצא ב: Carnuntum , ישוב צבאי רומי קדום, באוסטריה של היום. אנאטורה, פירוש שמה הוא: "רוח נגדית", ואומרים שהיא באה מהים. בכתוביות עליהן התגלתה, היא מתעמתת עם ארטמיס מאפסוס, שמייצגת את תפקיד הגברים השולטים כמו: שלמה המלך, Arlaph, and Sisinnios, בספרות המיסטית היהודית-נוצרית.

 

כיתוב ביוונית בשפה העבריתfilm Baby Driver 2017 online streaming

מי שנכח בהרצאה: מיתולוגיה – מיתוס מול מציאות, נחשף לנושא: …"אין ספק שהקדמונים ביוון העתיקה התייחסו לקבורה ברצינות. בערי מדינה רבות היו חוקים שהענישו אנשים שלא מילאו את חובתם לקבור את המתים. ארכיאולוגים שבחנו חפירות קברים ביוון, גילו פסלוני עופרת קטנים סגורים בארונות קבורה קטנים, ועליהם נחקקו לחשי קסם. התגלו אף לוחיות זהב מסתוריות באתרי קבורה עתיקים. רבים מהם הונחו בפיה של גופה, והן מעוצבות כשפתיים, כמעט כאילו הכתובת על הלוחית אמורה לדבר בשמו של המת".

 

0 הערות