אירופה >> רומניה

רומניה - (אירופה)

רומניה, ארץ יפיפייה, גדושה ביערות עבותיים, מים ומשעבי טבע. לטייל ברומניה היא חוויה בלתי נשכחת ורוב המטיילים מבקשים לחזור אליה שוב ושוב.
מקור השם: רומניה נגזר מהשם הלטיני רומנוס ROMANUS שפירושו להיות רומאי שכן הרומאים כבשו את דקיה DACIA (אבות הרומנים) בשנת 106 לספ' וכתוצאה מכך דאקיה מסופחת לאימפריה הרומית והופכת לפרובינציה רומית.

הרומאים שלטו בדקיה במשך 170 שנה, תקופה מכרעת שבמהלכה נוצר תהליך הרומניזציה. תושבי דאקיה אימצו את השפה הליטינית, את המנהגים ודרך חיי הרומאים, ורק מילים ומנהגים מעטים דאקים נותרו ממורשת העבר, וזה מסביר מדוע רומניה, נקראת כך ודוברת שפה מבוססת לטינית כשכל שכנותיה דוברות שפות סלביות.

 • אוכלוסיה:   20.000.000 תושבים.
  לרומניה 41 מחוזות ו 216 ערים10 ערים הגדולות של רומניה (לפי המפקד מ 2011)
  בוקרשטי – 1.883.425 תושבים
  קלוז -324.576 תושבי
  טימישוארה – 319.279 תושבים
  יאשי -290.422 תושבים
  קונסטנצה -283.872 תושבים
  קריובה- 269.506 תושבים
  בראשוב -253.200 תושבים
  גלצי – 249.432 תושבים
  פלוישטי-209.945 תושבים
  אורדיה- 196.367 תושבים
 • דת:   נוצרית אורתודוקסית
 • משטר:
  רפובליקה דמוקרטית משנת 1990
  נשיא Klaus Iohannis
  ראש ממשלה Victor Ponta
  יום לאומי: 1 דצמבר משנת 1990
  1918- איחוד שלושת הנסיכויות למדינה אחת גדולה.
  2007-צורפח לאיחוד האירופי.
 • דגל:

  דגל רומניה

  דגל רומניה

  שלוש רצועות אנכיות בצבעים כחול, צהוב, אדום.
  דגל רומניה (רומנית: Drapelul României) הוא טריקולור המורכב משלושה פסים אנכיים בצבעים כחול (צד התורן), צהוב ואדום. הצבעים אמורים לייצג את הצבעים המסורתיים של שתי נסיכויות שהרכיבו את רומניה בראשיתה – כחול וצהוב המייצגים את נסיכות ולאכיה (מונטניה), ואדום וצהוב המייצגים את נסיכות מולדובה.
  הדגל של רומניה הונף לראשונה בשנת 1848 כחלק ממאבקם של מהפכנים בנסיכות מולדובה ובנסיכות ולאכיה להשתחרר מהמשטר המושחת של השליטים באותה תקופה, משלטון האימפריה העות'מאנית ומחסותה של האימפריה הרוסית. בהפגנה שערכו המפגינים בבוקרשט נשא את הדגל בראש ההפגנה הצייר היהודי ברבו איסקובסקו (המעמד הונצח בציור של צייר רומני). על הדגל שנשא איסקובסקו היו כתובות ברומנית המילים "צדק" ו"אחווה". בשנת 1867 שונו הפסים האופקיים לפסים אנכיים בהשפעת דגל צרפת.
  ברבו איסקובסקו נושא את הדגל במהפכת 1848 בוולאכיה. על הדגל מופיעות המילים: צדק – אחווה
  משנת 1867 היו במרכז הפס הצהוב סמלי מלוכה. עם הקמת המדינה הקומוניסטית (1947 – 1989) הוחלפו סימני המלוכה בסמל לאומי קומוניסטי.
  העיצוב הנוכחי אומץ ב-27 בדצמבר 1989. במהלך המהפכה בשנת 1989 נראו דגלים רבים שמהם נחתך הסמל הקומוניסטי, והממשלה החדשה שקמה החליטה שלא לשים שום סמל על הדגל, בדומה לדגל האזרחי בתקופת ממלכת רומניה (1881 – 1947).

 • סמל רומניה:
  מבוסס על הסמל של ממלכת רומניה (בין השנים 1922-1947). המרכיב המרכזי של הסמל – עיט בצבע זהב. הוא מחזיק את הצלב במקור, חרב ושרביט בציפורניים. הכול צבוע ב-3 צבעי הדגל – אדום, צהוב, כחול. הרעיון המקורי של הסמל הינו בשנת 1859, כאשר ולאכיה ונסיכות מולדובה התאחדו על ידי בחירת אותו שליט, אלכסנדרו יון קוזה Alexandru Ion Cuza אז סוכם על 2 דמויות מרכזיות – העיט והשור. עד לשנת 1866 היו מספר גרסאות. באותה שנה נבחר להיות שליט הנסיכויות הרומניות המאוחדות מי שעתיד להיות קרול הראשון, מלך רומניה. המגן חולק ל-4 חלקים – בראשון וה-3 היה נשר, ב-2 וה-4 היה שור. לאחר מלחמת העצמאות ב 1878, התווספו סמלים של דוברוג'ה דולפינים ואולטניה אריה. מעל המגן התווסף כתר כסימן המלוכה. בשנת 1922 לאחר סיפוחה של טרנסילבניה ב 1918 לריבונותה של רומניה ויצירת האיחוד הגדול, שונה הסמל פעם נוספת למצבו הנוכחי.
 • כלכלת רומניה
  מטבע: לאו, רומניה עתידה לאמץ את מטבע האירו בשנת 2019
  עד עליית הקומוניזם ב 1948, כלכלת רומניה התבססה בעיקר על חקלאות.
  מ 1948 ועד 1990 הכלכלה התבססה בעיקר על פלדה, נפט, גז, פחם ונשק.
  עם תום העידן הקומוניסטי, רוב החברות הופרטו ועם כניסת רומניה לאיחוד האירופי ב 2007 מכרות ומפעלים נסגרו עקב אי תקינות.
  היום רומניה נהנית מהשקעות חוץ רבות.   על פי הרישום שיעור האבטלה ברומניה הוא 5.8%, אך העובדות מעידות על מספר גבוהה בהרבה מאחר שכ-3 מיליון רומנים מועסקים במדינות שונות ואינם מבין דורשי האבטלה.
 • צבא:   שירות צבאי אינו חובה, התנדבות בשכר.

 

 • גיאוגרפיה, טבע וחי
  רומניה נמצאת בדרום-מזרח אירופה.
  בצפון היא גובלת ב-אוקראינה, צפון -מזרח עם הרפובליקה המולדבית, דרום-מערב עם הים השחור, בדרום עם בולגריה, בדרום – מערב עם סרביה, במערב עם הונגריה.
  לרומניה 8 חבלים הגאוגרפיים
  מולדובה- צפון מזרח, בוקובינה- צפון, מרמורש- צפון מערב, קרישנה ובנט -במערב, טרנסילבניה- צפון מרכז, אולטניה- דרום מערב, מונטניה-דרום, דוברוגאה- דרום מזרח.
  כשליש משטחה של רומניה הינו הררי, כאשר 950 ק"מ מרכס הקרפטים שבתחומי רומניה נפרסים מהצפון לדרום-מערב המדינה בצורת סהר גובה ההרים מעל 2000 מטר כאשר הפסגה הגבוהה ביותר, היא פסגת מולדובאנו Moldoveanu 2544 מטר. בהרי הקרפטים, עשרות שמורות טבע, מערות, ואגמי קרחון כגון אגם בלאה המוכר על פסגת הרי פגרש בגובה 2034 מטר. מעל פסגות הרי רטזט Retezat , שמורת טבע המכילה 80 אגמי קרחון והעמוק ביותר הוא אגם זנוגה Zanoga עומקו 29 מטר.
  בשולי הרי הקרפטים משתרעות גבעות התת-קרפטים. במזרח רומניה ובדרומה משתרעים מישורים פוריים, ובהם מרוכזת רוב האוכלוסיה. בגלל נוחות הפקת מקורות מחייה, כגון: גידולים חקלאיים וחיות.
  גידולים חקלאיים נפוצים ברומניה: גפנים, תירס, חמניות, חיטה, תפוח אדמה וכרוב
  פירות: דובדבנים, תפוחים, ענבים, אגסים, חרובים שזפים, תותים ופירות יער למיניהם.
  חיות: חזיר, (הבשר הנפוץ ביותר ברומניה), בקר, כבשים, עזים ועופות.
  לרומניה היערות עבותים ביותר באירופה. הצומח בה כולל כ-3700 מינים, ועם חיות הבר שלה נמנים: הזאב, איילים, העז השחורה, הצבי, הדוב החום והשונר( לינקס ).ברומניה מאות נהרות ונחלים, הנהר הגדול ביותר הוא נהר הדנובה, 1075 ק"מ (בתחומי רומניה) הזורם בדרום המדינה, לאורך הגבול עם בולגריה ונשפך לים השחור, מכסים שטח של 7.200 ק"מ כ-3.5% משטחה של רומניה בדלתת הדנובה נמצאת שמורת טבע ייחודית שבה נצפו כ-300 מיני עופות, ובהם – שקנאים, קורמורנים, אנפות, ברווזים, אווזים, ועיטים לבני זנב. ו45 מיני דגים.
  ברומניה כ- 2300 אגמים המכסים שטח של 11% מהמדינה וביניהם נמנים האגמים המלוחים ביותר באירופה, קבוצה של 15 אגמים ממוקמים באוקנה סיביולוי Ocna Sibiului ואגמי מלח נוספים נמצאים באיזור מראמורש –נגרשטי אואשי Negresti Oasi, סובטה Sovata, סלניק פרחובה Slanic Prahova, אוקנה שוגטג Ocna Sugatag, רמניקו ולצ'אה Ramnicu Valcea, ועוד.
  הכביש הגבוה ביותר ברומניה הוא הטרנספלפינה החוצה את הרי הפארנג Parang מצפון לדרום בגובה של 2145 מטר במעבר אורדלה Urdele. הטרנסלפינה נבנתה ע"י הצבאות הרומיים בדרכם לבירת הדקיים בסרמיסג'טושה Sermesegetusa ורוצפה באבן ע"י המלך קרול השני ושופצה ע"י הנאצים בזמן מלחמת העולם השנייה.ברומניה 12.500 מערות מכל הסוגים והמערה הגדולה ביותר היא מערת הקרח סקארישוארה Scarisoara ייחודית בכל דרום –מזרח אירופה, ובה קרחון בעובי 20 מטר שמעולם לא נמס על אף שקיים כבר מעל ל 3000 שנה.
  כבר בתקופת קדומות נודעו סגולות המרפא של מי המעיינות הרומניים. החיילים הרומאים שעברו באזור רחצו כאן בקביעות, וגם נפוליאון ה-3 חיבב את המים הרומניים והתעקש לשתות רק ממעינות לקימנשט Calimanesti.
  כשליש מהמעיינות החמים והמינרלים של אירופה נובעים ברומניה וסגולותיהם מנוצלות עד תום.   באזור המעיינות התפתחו עיירות נופש וספא, נבנו בתי מלון ומרכזי טיפול וספא מבוקשים ע"י הרומנים וגם זרים.   לרומניה מכרות מלח רבים מסודרים לביקור ומשמשים כמרכזי טיפול בחולי אסטמה, ברונכיטיס ודרכי הנשימה.
  ברחבי רומניה ניתן לראות תופעות טבע ייחודיות כגון: גבעות הבוץ הוולקניות באזור בוזאו Buzau ולהבות האש הנצחיות של ורנצ'אה Vrancea. רומניה עשירה באוצרות טבע כגון: נפט, מלח, אבנים ומתכות יקרות כגון: יהלומים וזהב, כסף, אוץ, כל סוגי הקריסטלים, פחם, גז, וגם אורניום.
קרא עוד

חיפוש מזג אוויר

התחילו להקליד ובחרו עיר מהרשימה שתופיעה:


תמונות מרומניה

קבצי מידע על רומניה

לא נמצאו קבצים הקשורים ליעד זה

שאלות הגולשים, תשובות המדריכים.

לא נמצאו שאלות הקשורות ליעד זה

אירועים ברומניה

לא נמצאו אירועים ליעד זה